AYDIN 61.GÜN TORBALI'DAN AYDIN

Sponsor

61. gün hedefimiz Aydın Turumuzun 19. şehri , dün akşam çadır yeri zor buldum sürprizdi, Torbalı'da sabah simitçi bulamadım, bölünmüş yol güvenlik yolu ise var yok arası, Menemen, Kemalpaşa, Aydın yolarını görünce şimdi anladım İzmirli bisikletçiler yazılarında İzban'la bir yerlere kadar gidip daha sonra bisikletle devam ediyorlar veya dönüşlerinde İzban'la bitiriyorlar, Selçuk'a gelirken bir genç Pamukcak a gidiyordu, selamlaştık gencin temposu iyi terini soğutmayalım, Altınordu futbol takımının Metin Oktay tesisleri, yine yol kenarında bir tarla dikkatimi çekti, fide kasaları indiriyorlar, bi sorayım dedim domatesten sonra tarla süzgeçlenip, damlama boruları çekilip, Brokoli ekilecekmiş, her bir kasada 280 ad. brokoli fidesi varmış 270 kasa ekilecekmiş, yani 75 bin brokoli fidesi 20 dönüm tarla, damla sulama ile sulanıp 3 ay sonra satışa uygun büyüklüğe geliyormuş, Selçuk 36 bin nüfuslu Kuşadası yolunda 2 km. Efes tarihi yeri giriş ücretli, Çamlık tarafında Meryem Ana 14. yüzyıllardan camiler, Efes Müzesi, Şirince mahallesi, Çamlık rampası 155 metreden 405 metreye çıkan rampa, yürüme dahil tepeye ulaştım, burada 2013 yılında geldiğimde kapalı olan Tren müzesi tabelasını gördüm, İzmir'dem gelirken sağda, 20 metre ileride solda, ilginç öyküsü var, giriş ücretli 5.-Tl. odunlu, kömürlü olan buharlı lokomotifler, yolcu , yük ve kurtarma vagonları var, 1926 yılında Almanya'da Mustafa Kemal Atatürk için yapılan ve 1937 yılına kadar yurt gezilerinde kullandığı vagon ve resimlerle dolu bir bölüm, tren malzemeleri, evet buranın hikayesi belki ilk defa duyacaksınız : 1856 yılında İngilizler Çamlıktaki Aziziye istasyonundan İzmir - Aydın tren yolunu yapmak için başlamışlar, Tren İstasyonu, Lojmanını ve rayların bitişi sonrası 1866-1976 yıllarında seferler yapılmış, demiryolları yük trenlerinin rampaları çıkmaları için, kışın kara karşı mücadelede burada ekip bulundurarak seferlerin aksamamasını sağlamış,900 metrelik eski tünel, atıl kalan yıllardan sonra burasını 1991 yılında Devlet Demir Yollarından kiralayan Mustafa Kırcılar Bey lokomotifleri ve çevreyi düzlterek, ön tarafında kendi tesisleri, burasını da Lokomotif Müzesi haline getirerek halka açıyor, gezilecek görülecek yerlerden (tüneli görmedim, demek ki bir daha geleceğiz,) iniş sonrası Ortaklar çöp şişleri yapanlar çevre yoluna taşınmışlar, Somuncu Baba diyenleri kırmadım, oldukça büyük, üstü kapalı, ortasında çeşmesi olan, 100 belki daha fazla masa bir tanesine oturdum, Lavaş pide, tereyağ, tulum peyniri, süzme zeytinyağlı salata, 1 porsiyon ( tabakta 20 çöp şiş üstünde 1 kuyruk yağı, büyüklüğüne göre ortalama 3 veya 4 et, yarım ızgara domates, soğan, biber ) 25.- Tl. turun en yüksek yemek rekoru, karnımız tok, çadır yeri, yine bulmakta zorlanıyorum, hava kararmaya başladı, Germencik-Aydın yine dolu dolu gün Selçuk'ta gezmedim, Aziziye Tren istasyonu tam sürpriz oldu, yine geliriz yeter ki sağlık olsun, yarın Sarayköy

(10 Eylül 2017 turumuzun 61. günü facebookta yazdıklarımız: 61. gün ayrancılar'dan Aydın 93km. Dolu dolu bir gün. sabah önce Torbalı. Selçuk. devam Torbalı'da simitçi göremedim. bölünmüş yol ama güvenlik yolu var. Yok. İzmirliler izbanla izmir dışına çıkıp sonra pedallıyorlar. Şimdi daha iyi anladım. Selçuk' a gelirken bisikletiyle pamucak'a giden gençle karşılaştım. Altınordu futbol takımının Metin Oktay tesisleri. Bir tarla dikkatimi çekti. Fide kasaları indiriyorlar. Bi sorayım dedim. Domates ten sonra tarla süzgeçlenip brokoli ekilecekmiş. Her bir Kasalarda 280 ad. brokoli fidesi varmış. 270 kasa 20 dönüm yere ekilecekmiş. Yani 75 bin brokoli fidesi 20 dönüm tarlada damlama sistemle sulanıp 3 ay sonra satışa uygun hale geliyormuş. Neyse brokoliyi de tanımış olduk. Selçuk, 36 bin nüfus. Kuşadası yolunda 2 km. Efes tarihi yer. Çamlık tarafında Meryemana. 14 yüzyıldan camiler. Efes müzesi. Çamlık rampası. Bayağı dik. Yürüme dahil tepeye vardım. 2013 yılından burada tren müzesini hatırlıyorum o zaman kapalı idi. İzmir'den gelirken sağda 20metre ileride solda. İlginç bir öyküsü var. Giriş ücretli 5.- tl. İçeride 35 ad. Odunlu. Kömürlü. Buharlı. Lokomotif var. Yolcu. Yük kurtarma vagonları var. Ayrıca 1926 yılında Almanya'da Mustafa Kemal Atatürk için yapılan ve 1937 yılına kadar yurt gezilerinde kullandığı vagon. Ve resimlerle dolu bir bölüm. tren malzemeleri. Sıkı durun. 1856 yılında ingilizler çamlıktaki Aziziye istasyonundan İzmir Denizli tren yolundaki rayları. Tren İstasyonu ve lojmanını yapıyorlar. Sonra yarım kalıyor. Daha sonra yapılan tren yolu güzergahı başka yerde olunca burası devlet Demiryollarının deposu gibi kalıyor. Taki 1991 yılında Mustafa Kırcılar bey burayı kiralıyor. Düzeltiyor. Hatlardan çekilen. Miatları dolan lokomotif ve diğer vagonları buraya getirerek müze haline dönüştürüyor. Görülmesi gereken yerlerden. İniş sonrası Ortaklar Çöp şiş. Sorduklarım. Somuncu Baba. Kalyon dediler. İlave olarak hepsi iyi dediler. Somuncu Baba 1 porsiyon içinde İçecek yok. 25.-tl. Turun rekoru. Karnımız tok. Çadır yeri. Bu gün kesat kimse kabul etmiyor. Sonunda geç saatte buldum.
Dostlarımız yanımızdalar:
Ramazan İsletme Maşallah
Coskun Ortacakıroglu Elim değdi. Bugün yazımızı parça parça yaza yaza tamamladım.
Ramazan İsletme Azcık 3 günün kaldı abi... Sabret. Pedalına kuvvet abim
Emin Sezgin Çoşkun abi hayırlı yolculuk cok güzel anlatmissin herseyi...
Coskun Ortacakıroglu, Mehmet Atar, Sakıp Kocatepe, Mustafa Aytaş, Serkan Yumuşak, Hüseyin Gümüş, Gönül Ortaçakıroğlu, Nurettin Naci Karademir, Mevlut Kabak, Orhan Gündüz, Emine Yılmaz Boyacı, Gürcan Önurme, Şinasi Doğan, Özkan Öz, Mustafa Öner, Birol Önal, Hatice Öz, Seçkin Adam, Salih Sulhi SalihVatandaş, Murat Kara, Ibrahim Fene, Tayfun Şahin, Fatih Amasyalı, Ugur Tanilkan, Hüseyin Eryılmaz,, Doğan Sunerli, Kemal Yasar, Nagehan Kılınç, Mustafa Alsat, Cengiz Kır, TC Mustafa Uçar, Oktay Balcı, TC Hüdai Kılavuz, Turhan Gürağaç, Emin Sezgin, Burçin Bolgün, Ramazan İsletme, T.c. Ali Tosun, Deniz Çetin, Ramazan Boyaci, Nejla Lisa Kaya, Mustafa Şahin, Ertunç Tırpan, Yaşar Ince
TC Mustafa Uçar, Coskun Ortacakıroglu ile birlikte., 10 Eylül 2017 Arka taş : İki kelimenin kaynaşmasından oluşur ARKADAŞ. Öyküsünü öğrenmeli insan ve çevresinde kaçtane arka taşı var bilmeli.. İşte onlardan biri.. Coşkun..
Coskun Ortacakıroglu Teşekkürler hocam

Güzergah Başlangıç Yeri: 
Torbalı - Ayrancılar
Güzergah Varış Yeri: 
Aydın - Germencik
Yapılan km.: 
92.3
Toplam KM: 
92.3
Süre: 
7 saat 49 dakika
Toplam Süre: 
10 saat
Ortalama hız: 
11.8
Yükseklik: 
656 metre
TARİH: 
2017

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.