BELKAHVE 59.GÜN SALİHLİ'DEN BELKAHVE

Sponsor

59. gün Belkahve ve Belkahve'de Türk Kahvesi içmek sabah Salihli'de otelde dinlenmiş uyandım, sabah kahvaltısı otelden, saat 10.00 da Musstafa Hocamla buluştuk, Salihliyi gezdik, burayı 58. güne yazdım, aklıma Mustafa Uçar Hocamın bir videosunu çekme fikri geldi, web sayfamdaki Dostlarımız bölümünde ölümsüzleştirmek harika olur, turumuzun röportajı yapıldı, hocamla helallaştık, vedalaştık, yola çıktım, rüzgar karşıdan esiyor, önce Turgutlu sonra Kemalpaşa Belkahve etkili rüzgara karşı, son rampa 75 metreden 263 metre bitirdi, yolda durmadım, oyalanmadım, Belkahveye geldiğimde kahve daha yapılmamıştı, Büyük Taarruzda Türk ordusu 08 Eylül 19622 tarihinde Kemalpaşa'ya geliyor, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları akşam üzeri İzmir'e bakarak kahve içiyorlar, 2014 - 2015 ve 2017 olmak üzere 3. Türk Kahvesi içme keyfini yaşadım. ( o gün facebooktaki yazıyı aynen buraya da yapıştırıyorum) Bölünmüş yol Siyah asfalt ama tam karşıdan esen rüzgar. Resmen dövdü. Yordu. Belkahve ye anca 19.00 da geldim. Elektrik kesintisi vardı. Kahveyi geç vakitte içebildim. Osman Kutlu Tc büyük emek verdiği ve Büyük Taarruz Bisiklet Turunda olan bisikletçiler de burada. Facebooktan Vulpes. Uğur. Erhan. turdalar Yakup Özdanon bey ve arkadaşları da burada. tepside peynirli börek. Yaprak sarması. Etli pide. Ayran. Akşam karnımız doydu.teşekkürler iyi insanlar. Bugün Belkahve'de çadır kuruyorum. Yarın. İzmir'den az ilerisi.) Tura başlarken buralara gelebilirsem eğer Türk kahvesini mutlaka içmem güzel olur diyordum, ve o hayalim gerçek oldu, Aferim Bana.

( 08 Eylül 2017 turumuzun 59. günün facebookta yazdıklarımız. : 59. gün Salihli'den Belkahve 73 km. TC Mustafa Uçar Hocam dün akşam yemeğini. Oteli. Hepsini hazırlamış. İyi güzel dostlarım. Sabah 10.00da çarşı turu çok eski yıllarda Salihli Sardes'in yakınında küçük kendi halinde bir yerleşim yeri olarak 1800 li yılların ikinci yarısında kadar gelmiş. Evliya Çelebi de Salihli yi Seyahatnamesinde bir satırla anlatmış. Salihli ye 1875 yılında tren gelince hareketlenmeye başlıyor. Hamidiye camisi 1877-1878 minaresini halk imece usulü tamamlıyor. Yine kurtuluş savaşında İzmir'e doğru kaçan yunan askerler halkı buraya doldurup ateşe veriyorlar. Bu yangında tavandaki kurşun kubbe eriyor. Hemen yanında tarihi hamam. Günümüzde restorasyondan sonra halka açık. Tren istasyonuna giderken Himayei Eftal (çocuk koruma kurumu) etrafında çınar ağaçları. Hem bina. Hem çınar ağaçları yine 1870-1890 yıllarından. Tren istasyonunda askerlerimizin kurtuluş savaşında yunanla çatışma yerlerinden. İstasyonda Mustafa Hocamızın hazırladığı yazıyı büyüterek istasyona asmışlar. Yine tren garında duvardaki Salihli yazısı hem Türkçe. hem Arapça. Hocamızın dikkati sayesinde günümüze kadar gelmiş. Salihli Belediyesi Kent müzesi olarak 1890 yılında yapılan 2katlı Konağı restora ederek ziyarete açmış. Giriş ücretsiz pazartesi hariç diğer günler açıkmış. İçinde güzel olduğu kadar ilginç eşyalarda var. (Asansörlü yemek dolabı.) ve Salihli'dede röportaj verdik. Araştırmacı. Yazar. Tarihçi Mustafa hocamız konularına o kadar hakim ki. Tamamında resim. Belge. Yazısı dahil hepsinin olduğunu. Çok rahat bir şekilde söylüyor. Salihli nin çok büyük kazancı. Allah herkese böyle bir dost versin. Görüşmek üzere vedalaşırken Salihli nin sembollerinden olan üzüm ama. Üzüm kurusundan yolda. evde yersin diye verdi. Güzel insan. Yola çıktım. Bölünmüş yol Siyah asfalt ama tam karşıdan esen rüzgar. Resmen dövdü. Yordu. Belkahve ye anca 19.00 da geldim. Elektrik kesintisi vardı. Kahveyi geç vakitte içebildim. Osman Kutlu Tc büyük emek verdiği ve Büyük Taarruz Bisiklet Turunda olan bisikletçiler de burada. Facebooktan Vulpes. Uğur. Erhan. turdalar Yakup Özdanon bey ve arkadaşları da burada. tepside peynirli börek. Yaprak sarması. Etli pide. Ayran. Akşam karnımız doydu.teşekkürler iyi insanlar. Bugün Belkahve'de çadır kuruyorum. Yarın. İzmir'den az ilerisi.
Dostlarımız yanımızdalar:
Orhan Gündüz Yolun açık olsun
Ibrahim Fener Belkahve , hic duymadim. Ilce yada kasabamidir agabey ?
Coskun Ortacakıroglu Yıl 1922 kurtuluş savaşı 26 Ağustos 1922 Afyon Kocatepe den başlayan 9eylül 1922 İzmir Konak Belediye meydanında göndere Bayrağımızın çekilmesiyle biten. Büyük Taarruz. Bir gün öncesi. 8eylül 1922de Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının yarın girece...Daha Fazlasını Gör
TC Mustafa Uçar Aslı Beltepedir. M. Kemal buradan İzmir'i izlerken kahve içtiği için halk Belkahve demiştir. Yarın öyküyü romanımdan aktaracağım.
Coskun Ortacakıroglu Sabırla bekliyorum. Hocam siz sadece Salihli ve Sardes değil. Çok geniş bir alanı ege bölgesini tanıyor. Ve bilgi sahibisiniz. Teşekkürler. Saygılar.
Ibrahim Fener TC Mustafa Uçar hocam musadenizle sizi takip etmek isterim.
Ramazan İsletme Yolun açık olsun Coşkun abim
Coskun Ortacakıroglu, Mufit Utkusoy, Süleyman Bulut, Sakıp Kocatepe, Murat Kara, Hüseyin Eryılmaz, T.c. Cengiz Bayram, Emre Dura, Hüseyin Gümüş, Erhan Sayin, Ramazan İsletme, Tayfun Şahin, Naile Daş Çelik, Mustafa Aytaş, Birol Önal, T.c. Ali Tosun, Doğan Sunerli, Billur Yılmaz, Osman Kutlu Tc, Yakup Özdanon, Hakki Gungor, Muhammed Atak, Hatice Öz, Fatih Amasyalı, Şinasi Doğan, Gülbin Hepgüler, Cumhur Caytuna, TC Mustafa Uçar, Muammer Taşkiran, Serkan Yumuşak, Hakkı Doğruyol, Deniz Çetin, Özkan Öz, Salih Sulhi SalihVatandaş, Erol Cizme, Ugur Tanilkan, Ibrahim Fener, Gönül Ortaçakıroğlu, Orhan Gündüz, Mustafa Öner, Binnaz Arık, Ayşe İpek, Ertunç Tırpan, Nejla Lisa Kaya, TC Kemal Gökçe, Yaşar Ince

Muharrem Kapu, 3 yeni fotoğraf ekledi — Coskun Ortacakıroglu ile birlikte.
8 Eylül · Bornova, İzmir Province ·
Coşkun abi sizinle tanıştığım için mutlu oldum, enerjiniz ve motivasyonunuz bizlere moral verdi
Yine bir yol hikayesinde karşılaşmak dileğiyle... Selamlar&Saygılar
Coskun Ortacakıroglu Teşekkürler Muharrem kardeşim. Sıcak ilgin duyarlı duruşuna saygılar.

Güzergah Başlangıç Yeri: 
Salihli
Güzergah Varış Yeri: 
Belkahve
Yapılan km.: 
73.3
Toplam KM: 
73.3
Süre: 
4 saat 49 dakika
Toplam Süre: 
7 saat
Ortalama hız: 
15.2
Yükseklik: 
453 metre
TARİH: 
2017

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.