ÇİLEK REÇELİ TARİFİ VE YAPIMI -1

Sponsor

Camekanda yetişen Çilek'ten yapılan Çilek Reçeli nedir, Nasıl yapılır Hakkında;
Antalya'da yaşayan biri olarak sabah kahvaltısında çilek reçeli zamanı tarifini sizler için eşimden aldım ve tarifi bizzat mutfakta beraber hazırladık, çıkan sonuç harikaydı, ( Çilek Reçeli 2 zamanda yapılabiliyor, biri camekanda üretildiklerinde, 2. tarlada yetiştiğinde camekanda nisan-mayıs aylarında tarlada ise ağustos sonlarında olması bugünkü tarifi camekanda yetişen Çileklerle yapılan Reçel türü.)
belki camekan ürünü diyen olabilir, bu çilekler aralık, ocak, şubat aylarında yetişen çilek değil, nisan mayıs aylarında yetiştirilen, Antalya'daki güneşin etkisini bilenler şu günlerde çilek yetiştirilen camekanlarının kapıları, pencereleri açık, marketten hazır, koruyuculu çilek reçeli kavanozu alıp, tüketene kadar, evde sağlıklı reçel yapmak daha güzel.
Çilek Reçeli Tarifi için kullanılan Malzemeler;
A- 1 Kg. Çilek ( camekanda olgunlaşan çileklerin en küçükleri )
B- 1 Kg. Toz Şeker ( %100 pancar şekerinden üretilen olacak)
C- yarım limon suyu ( şekerleşmemesi için)
D- birleştirerek yapımı.
Çileği alacağımız yerde seçerek olgunlaşmış 1 kg. küçük boydaki çilekleri satın alıyoruz, evde bir kapta suyun altında güzelce yıkıyoruz, daha sonra yeşil yapraklarını elimizle kopartıyoruz, temizlenen çilekleri pişireceğimiz tencereye koyuyoruz, üstüne 1 kg. şeker pancarından üretilen Toz Şekerle kapatıyoruz, Sabah ocakta tenceredeki şekerle çileği kaynatmaya başlıyoruz, Çilek Reçeli tencereyi kaynatmaya başladıktan itibaren 1 saat içinde hazır oluyor, ilk 20 dakika civarı harlı ateşte arada bir karıştırarak, çileğin diriliğini alırken, çileğin rengini şekere vermesi sağlanıyor, sonra çilek tanelerini bir kaba alıyoruz, şekerli kıvamı 20 dakika civarı kısık ateşte kaynatıyoruz, 40. dakika civarı çilek tanelerini tekrar tencereye boşaltıp kısık ateşte 10 dakika kaynatmaya devam 50. dakikada sıktığımız yarım limonu ilave ediyoruz, tenceremizi 10 dakika daha kaynatıyoruz, kaşığa aldığımız 1 damla reçelin suyunu tezgaha damlatıyoruz, dağılmazsa kıvamı da tamam demektir. sonrası Çilek Reçelimiz artık hazır oldu. Afiyet olsun. 20 Nisan 2018
1- çilek-toz şekerli tencereyi ocağa koyuyoruz, 20 dakika civarı harlı ateşte kaynatıyoruz,
2- diriliğini, rengini ve kokusunu bırakan çilekleri tencereden alıp, şekerli kıvamı 20 dakika civarı kısık ateşte kaynatıyoruz,
3- 40. dakika civarı çilek tanelerini tencereye tekrar koyup, kısıp ateşte kaynatmaya devam
4- 50. dakika civarı sıktığımız yarım limonu tencereye ilave ediyoruz, (içindeki şeker kristalize olmasın diye.)
5- 60. dakika civarı Çilek Reçelimiz hazır, reçelin suyunun kıvamı için 1 damlasını kaşıkla tezgaha damlatıyoruz dağılmazsa kıvamı da tamam demektir.

TARİH: 
2018

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.