ÇİZİK YEŞİL ZEYTİN EVDE EL YAPIMI

Sponsor

Çizik Yeşil Zeytin evde el yapımı hakkında: Ortaçakıroğlu mutfağında 1980 yıllardan günümüze kadar her yıl yapılan güzel bir çalışmadır,
web sayfamızda yerini alma zamanı geldi diyorum, her yapılan işin püf noktaları olduğu gibi, Çizik yeşil zeytinin de yapımında püf noktaları var, önce onlardan kısaca bahsedeyim, mahallemizde yıllarca çizik zeytin yapanların söyledikleri Ekim ayının 2. haftasından sonra ağaçlardan toplanan yeşil zeytinlerin hele ağaçtayken 1-2 seferde yağmur yağarsa kaliteli olacağını, yeşil zeytinde Tavşan yüreği tercih edilmeli, yeşil zeytini elinizin 2 parmağıyla ezdiğiniz de çekirdeğinin etli kısmından ayrılarak dışarı çıkmasını, bu arada parmaklarınızın hafifçe yağlandığını görmeniz gerekir derlerdi, zeytinin diri kalması için tuz olarak salamura Turşu yapımında kullanılan kalın Kaya tuzu kullanılmasını, yemeklik tuzların zeytini eriteceğini, limonun ise ağaçtan koparılan ve sarartma gibi bir işlemden geçmemiş olması gerekir dediler, kulakları çınlasın, hatırlatma yapayım bu tarif yalnız çizik Yeşil zeytin için, kırma (çıtlatma), bastırmalık için değil, ( yapım yeri Antalya merkez, zeytin ise çevresi olan Çakırlar, Döşemealtı, Gebiz bölgesinde yetişen Zeytin ağaçlarından)
Zeytin hakkında kısa bir kaç bilgi vereyim: karşıma ilk çıkan Zeytin meyve midir? yoksa sebze midir, sonunda ben meyve diyorum, yine zeytin denince Rus matruşka bebek gibi konu iç içine genişliyor, zeytinin siyahı var, Yeşili var, alası var, ve bu aşamalarında üretimleri var, sıkıldığında riviera yemeklik yağ, sızma yağı var, küspesinden pirina sabun yapımı var, odunsu çekirdeğinden ise fabrikaların işletme kazanlarında yakıt olarak değerlendirilmesi var, zeytin ağacı çok bakım gerektirmeyen, masrafsız, uzun ömürlüdür, ( İzmir Seferihisar'da 1800 yıllık zeytin ağacından toplanan zeytinlerinden hasat yapılmış yıl 2018 )
Ekim ayının 2. haftasından sonra bu tarifteki Tavşan yüreği yeşil zeytini Çakırlar bölgesinden aldım, 18 kg. X 7.00 Tl. = 126.00 Tl.
5 Litrelik kapaklı kavanoz,
3 Kg. Yeşil Zeytin,
1 çay bardağı dolusu 150- 175 gram Salamuralık Kaya Tuzu,
Yarım kabuklu limon, dilimlenmiş,
1 Bıçak ve eldiven (ellerin kararmaması için,)
yukarıdaki ölçüler ışığında 18 kg. zeytini bir 9 kg. bidona 3 tanede 3 kg. bidonlarda bu yıl uzun süre zeytinimiz hazır oldu.
Çizik Yeşil Zeytin yapımı: aldığımız yeşil zeytinleri güzelce çeşmede yıkıyoruz, 5 litrelik kavanozun içine 1 litre su koyuyoruz ( çizdiğimiz zeytinleri kavanozdaki suya atarsak çizdiğimiz yerlerde kararma olmuyor,) bıçakla yeşil zeytinleri sap kısmından aşağıya doğru aralıklı 3 yerinden çekirdeğe değecek şekilde çiziyoruz, 3 kg. zeytin kavanoz dolunca ağzına kadar suyu tamamladıktan sonra kapağını kapatıp, artık zeytinin etli kısmındaki acılığını suya bırakması için 10 günlük bir süreye başlıyoruz, bu on günde 2 günde bir suyunu boşaltıp, 5 sefer yeni su koyuyoruz, 10. günde bir zeytini yiyerek etli kısmındaki acılığın damak tadımıza uygun olup olmadığını anladıktan sonra eğer kavanozdaki zeytinin tadı damağımıza uygunsa, ayrı bir kapta 1 litre civarı çeşme suyuna 1 çay bardağı ( kahvaltıda kullandığımız, misafir bardağı değil, diğerinden az büyük 150-175 gram ölçüsünde) Salamura Kaya tuzunu koyup eriyinceye kadar karıştırıyoruz, yarım kabuklu Limonu bıçakla dilimliyoruz, salamura tuzlu suyu kavanozdaki çizik zeytinin üstüne boşaltıp, dilimlediğimiz limonları da koyup, kavanozdaki suyu da ağzına kadar suyla tamamlıyoruz, kavanozun kapağını kapatıp, 3-4 gün daha bekliyoruz, yani yeşil zeytini aldığımız günden 13-14 gün sonra Çizik Yeşil Zeytin olarak soframızda afiyetle yeme güzelliğini yaşıyoruz, sabah kahvaltısında sızma zeytinyağ içinde, üstüne limon suyu, isterseniz tercih olarak baharatlardan kırmızı pul biber, kekik, tuz kullanabilirsiniz,
koruyucu maddesiz, kimyasal madde kullanmadan tamamen doğal, ekonomik evde yapılan çok güzel sağlıklı bir yiyecek. Afiyet olsun. 22.12.2018

TARİH: 
2018

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.