ÇOBAN GÖBETE YAPIMI- TATAR MUTFAĞINDAN

Sponsor

Çoban Göbete Tatar mutfağının klasiklerinden, ilk tanışmam ise 38-40 yıl önce hanımın anneannesinin özenle yaptığı ve pişirimini ise mahalledeki odun fırınında olan doyumsuz tat Çoban Göbete'yi web sayfamıza taşıyarak sizlerle paylaşmak istedim.
Önce malzemelerini yazalım, kullacagimiz tepsimizin çapı 26 cm.
1 çay bardağı sıvı yağ,
1 ad. Yumurta,
80 gram margarin ( 250 gram paketin 1/3ü )
1 çay bardağı yoğurt,
1 ad. kabartma tozu,
1 tatlı kaşığı tuz,
Un ( karışım ele yapışmayacak kadar kullanacağız, kulak memesi yumuşaklığı olacak.)
Iç harcı için 300 gram Dana Kıyma, 1 ad. orta boy kuru soğan, 1-2 yemek kaşığı domates salçası, 1 çay bardaği sıvı yağ, 4 ad. Orta boy patates, ( patatesleri once dilim sonra yatay orta büyüklükte kesiyoruz hamuru piserken delmemesi için ) yeterince tuz, karablber, ( patates yemeği yapar gibi iç harcimizi bir tencerede alabildigince az suyla pişirip hazırlıyoruz, ) iç harcimizi soğumaya bırakırken, hamurumuzu yogurmaya başlıyoruz kulak memesi yumusakligina gelince hamuru 2 ye bölüp 1 tanesini merdane ile yufkadan oldukça kalın tepsi büyüklüğüne gore açıyoruz ve tabanını yağladigimiz tepsiye koyup tepsinin tabanına yayiyoruz, tepsideki yaydığımız hamurun üstüne iç olarak hazırladığımız kıymalı patatesi yayiyoruz ve ayırdığımız 2. Hamuruda merdane ile ilk hamur gibi açıp tepsideki iç harcın üstünü örtüyoruz, bundan sonra ise tepsinin içinde alt hamur ile üst hamuru iç harcın dışarı çıkmaması için birbirine bastırarak yapistiriyoruz ve kapatıyoruz, ( lezzeti içinde kalması icin) , çatalla üstüne hafifce bastırarak şekiller yapabiliriz, üst hamur pişerken çatlamamasi için çatal veya bıçakla birkaç yerine küçük küçük batırarak, üst hamurun istedigimiz gibi olmasını sağlarız, hazırladığımız Çoban Göbete tepsisini 180 derece isitilan fırına veriyoruz, 30 dakika civarı pişen tepsimizde mis gibi Çoban Göbete miz hazir Afiyet olsun,

TARİH: 
2019

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.