Futbol 71-72 Eskişehir Genç Karmadayım

Sponsor

19 Kasım 1971 günü Afyon'da başlayan Genç Karmalar grup maçlarına giderken Şeker Bayramı olması ve geçmiş yıllarda daha güçlü kadrolarla gidilmesine rağmen gruplar kazanılmayınca, Afyon kafilesinin başında sadece fotoğrafta görülen 2 kişi vardı, Hocamız ve ? bizim Afyon grubunda eleneceğimizi zannediyorlardı herhalde. Sarı Metin de (rahmetli) yoktu,(Eskişehirspor kadrosunda olabilir) takımdaki arkadaşlarımızın hepsi cansiperane oynadılar. olmazı olur yaptılar.
az biraz başa dönelim Şinasi Yeşilçim Hoca'nın 2.amatör kümeden çıkan Etispor'un kadrosuna yeni transfer ettiği oyuncularla 1971-1972 sezon başında oynadığı maçlarda rakip takımlarla başabaş mücadele eden hırslı, kondisyonlu bir takım yaratmıştı, takımdaki tecrübeli abilerimiz evli ve değişik fabrikalarda, resmi dairelerde çalışıyordu, günler uzun olduğunda çalıştıkları yerlerden izin almaya gerek olmadan mesai saati dışında antremanlar yapılırken, kasım ayına doğru havanın erken kararması antremanları ya onlardan hariç yapıyorduk veya iptal oluyordu. futbol takımı 11 kişiyle oynandığını düşünürsek 3-4 kişinin eksik antremanı, takımın kondisyonunu olumsuz etkiliyordu,. sezon başındaki sıkı antremanlar ve oynadığım maçlar beni bir önceki yıldan daha iyi duruma getirmişti. coşkun 17 yaşında 1.83 boy 68 kilo hava topu hakimiyetinde çıtayı daha yukarılara çıkarmıştı. bunda voleybol, basketbol oynamamın da faydalarını da görüyordum. Eskişehir 1. amatör kümede o yıl 8 takım var, havagücünü asker takımını saymazsak 7 takımda 11 oyuncudan 77 kişi sahaya çıkıyordu, en fazla toplam 90 kişi takımlarında mücadele ediyor. Ben ilk 77 futbolcu içinde torpilsiz bileğinin hakkıyla kaliteli bir takımda futbol oynamak mutluluğunu yaşadım, bunları kendimi övmek yada başarısızlıklara bahane aramak değil, keşke 1970 yılında değilde 1968 yılında futbol oynamak için mücadele etseydim 18 yaş altı Eskişehir 1. Amatör kümede oynayan sadece ben vardım, takımdaki diğer arkadaşlar Eskişehir ve Demirspor genç takımlarında oynuyorlardı,
Unutmadan birde Havagücünü anlatayım biraz sonra lazım olacak. Hangi şehirden olursa olsun askere giden iyi topçular acemilik döneminden sonra Erzincan Karagücü, Ankara Muhafızgücü, İzmir Denizgücü, Eskişehir Havagücü'ne alınıyor ve futbollarına buralarda devam ediyorlar. O yıl Almanya'dan gelen askerliğini Havagücünde yapan sonra Eskişehirspor'a geçen gol kralı Fenerbahçe'ye giden Ömer Kaner var,Toprakspor'da Kaleci Adil Taşçı var, Uşakspor sonra Fenerbahçe'de oynayan, o yıl kümenin düğümü son haftaya kaldı, puan puana 25 aralık 1971 bizim Havagücü ile maçımız Şeker sahasında, hafta içi yağmur yağdı zemin çamur, ağır, Topraksporun Fatihspor'la Atatürk stadında aynı saatte maçlar oynandı, biz 4-0 yenildik Toprakspor 1-0 yendi, Havagücü Şampiyon oldu aynı takım aynı yıl Eskişehir 1.si olarak elemelerde Önce Kütahya Linyitspor, Sonra Bursa Mustafa Kemalpaşa akabinde Sakarya Demirspor'u çift devreli maçlar sonunda eleyerek Eskişehir Atatürk stadında yapılan 1971-1972 Türkiye Amatör Futbol Şampiyonasına katılmayı hak eden 4 takımdan biri oldu, finallerdeki bir maçı 01 Mayıs 1972 günkü gazetede Havagücü'nün Antalya Demirspor'u 4-0 yendiğini yazıyor. yazdıklarım tamamın bilgileri gerçektir, yukarıda yazdıklarımı dikkatlice okursanız bir tarafta şampiyon olamazsa belki birliğine dönecek, futbolcular, öbür tarafta bazı futbolcularının antreman eksikliği olan bir takım, terazi dengeli değil, rakip iyi takım gözünde istediğin kadar büyütme, yıllar sonra Antalya'da Rahmetli Günay Moralılar Abimizin süper takımı Antbirlikspor'da forma giydim yorum yaparken kıstasları yapabiliyorum, artık 45 yıl öncesine 19 kasım 1971 lere dönelim.
1. maçta Denizli genç karmasını 1-0 yendik,
2.maçta Antalya genç karmasıyla 0-0 berabere kaldık,
finalde öbür grubun 1. si ev sahibi Afyon Genç karmasıyla normal süresi 0-0 uzatmalar 0-0 biten maçta penaltılarla 4-3 yenerek
Afyon grubunda Eskişehir Genç Karması 1. olmuştur. 1999-2000 yılında Fatih Terimli Galatasaray'ın UEFA kupasını alırken uyguladığı yenemezsen yenilme düşüncesini bizler yıllar önce 1971-1972 yılında yaşadık. finaller 4-8 Şubat 1972 tarihinde Antalya'da yapılmıştır.
defans ahenkli ve sağlam 3 maç gol yememiş, forvet gol atamadı, attığımız gol Sabri attı diye biliyorum.
ÜSTÜNDEN 45 YIL GEÇTİ, BURADAKİ YORUMUN TAMAMI BANA AİTTİR. KİMSEYİ SUÇLAMA GİBİ BİR DÜŞÜNCEM YOKTUR. KİMSEYE DARGINDA DEĞİLİM. Bir futbolcunun amaçları Amatör bir takımda oynamak, şampiyon olmak, Genç Milli formayı giymek, Profesyonel olmak, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray formalarından birini giymek, A Milli olmak, Dünya Kupasına Katılmak, bu sürede kendisine vitrin olacak finallere katılmak. Afyon'dan sonra Antalya finalleri için hazırlıklarda antremanlar için arayan olmadı, çağıran da olmadı, Kafanda yaptığın ilk 11 kadrosunda yoksam, Antalya'ya beni götürme, Antalya'ya o gün 302 otobüsü sadece bize özel hareket ettik. Afyon'a geldiğimizde çarşıdaki İkbal Lokantasında yemek yedik, Antalya'ya 10 saat gibi bir sürede ulaştık Şehir Otel'de kaldık, Parlak Restoranta yemek yedik, o zaman kapalı yol Şarampol caddesi olarak trafiğe açıktı. Sanat okulu karşısında ter idmanı yaptık, Erkan'daki resim orada çekilmişti. maç günü geldi, otelde kadro okundu, Sabri ve Ahmet afyonda atıldıkları için cezalıydılar, kadroda yoklar, beni de yedek okudu, formayı giymedim ve doğru tribüne çıktım. YİNE YORUM YAPAYIM. 2 orta saha oyuncun cezalı, birde gruplarda gol yemeyen bir takımın defansının ortasını 44 gün sonra değiştiriyorsan, başarısızlık kaçınılmazdır. savaşı piyadeler kazanır, benim soyunmam formayı giymem gerekirdi, futbol şans oyunudur, ama kumar değildir. Böyle finallere çok antrenör, futbol adamı gelir, maçları izlerler kusursuz oynayacağın bir futbol seni bir yerlere götürebilir, bu şansımızın günah keçisi gibi elimizden alınmasına gösterilen tepkidir, yapılan haksızlıktır, 2. maçta ve 3. maçta zaten oynatmayacaktı.skorları bilenler inşallah altlarına yazarlar. yaşam devam ediyor. tarafıma yapılan bir haksızlık olduğuna hala inanıyorum, yazdıklarımın sonucunda KUL HAKKI olduğunu da yazayım, kimseye kırgın değilim, Rahatça yazabiliyorum, Doğan Sunerli Bey olmasaydı, Eskişehir SPOR Tarihi sayfasını görmemiş olacaktım, 45 yıl önceki maçlarda mücadele eden arkadaşlarımızın ama resimleri ama isimlerini ölümsüzleştirmeye devam edeceğim. Bilgilerinize.

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.