KARAHAYIR 63.GÜN SARAYKÖY'DEN KARAHAYIT

Sponsor

63. gün hedefimiz Karahayıt ( kırmızı su termal kaplıcaları) akaryakıt istasyonunda turumuzun içinde çadırımı son kez topladım, Sarayköy'den Denizli çıkışındaki kavşaktan sola giden yol 22 km. Karahayıt, Pamukkale ilk köyde kahvede simit çay 1.75 Tl. düz yol ilerledikçe tırmanma başladı 130 metreden 405 metre çıkış rampası geçilen köyler, ve Karahayıt Pamukkale kavşağı, bulduğum otel yeni açılmış kahvaltı dahil 50.- Tl. otelde kırmızı su havuzu, sauna (çalışmıyordu) Türk hamamı, odada küvete termal su geliyor, eşyaları yukarı çıkarttım, attım kendimi kırmızı su havuzuna, oradan Türk hamamı su gençliktir, Su Hayattır, Su Temizliktir, çadırda geçen günlerin, 62 günlük yorgunluğun ödülü turumuzun programında yazmıştık, sondan bir önceki hedefimdi Karahayıt'ta otel, hava sıcak olsa da Karahay'ıtın suyu ile Pamukka'lenin suyunun özellikleri ayrı, buraya tedavi ve şifa bulmak için gelenler ve yakınları bana Sandıklı Hüdai Kaplıcası, Ilgın Kaplıcasına gelenleri hatırlattı, buralara gelenlere acil şifalar diliyorum, Katahayıt'ta 20 sene önce 40 metreden çıkan termal su artık 120 metre çivarında çıkıyormuş, kırmızı suyun sıcaklığı 40 derece ile 58 derece arasında değişiyormuş, bölgede 140 civarı pansiyon, 12 civarı otel olduğunu söylediler, kırmızı suyun içinde kükürt ve çeşitli minareller önce kemik hastalığı, Romatizma, Siyatik, Romatica atrit, dahi lbir çok hastalığa faydalı olduğu söylenirken, suyun içilmesi durumunda bazı faydaları olduğu ama Doktor tavsiyesine uyulmasını hatırlattı, çarşı artık hedefe ulaşmamıza az km.ler kalınca karnımı doyurmak için bir gezdim, domates, süzme yoğurt, biber, peynir, zeytin, boş pide, 1 dilim (1 Kg.)kavun, 1 kg. üzüm, 10.-Tl. harika oldu, çarşıda 58 derece sıcak çıkan kırmızı su, park eskiden havuz deniyordu, şifa arayanlar, gezenler, otel çok kalabalık değil, kahvaltı haricinde yemek yok, kalanlar mutfakta kendi yemeklerini yapabiliyorlar, yarın turumuzun son km.leri buradan Denizli otogarı oradan otobüsle Antalya otogarı, devamında turun sonu eşim ve evimiz.

( 12 Eylül 2017 turumuzun 63. günü facebookta yazdıklarımız.: 63. gün Sarayköy'den Karahayıt (kırmızı su) 26 km. Sarayköy'de son çadırdan sonra hedefim kırmızı su Karahayıt köyü. Sarayköy çıkışındaki kavşaktan sola pamukkale 22 km. yazıyor. İlerideki köyde kahvede simit çay 1.75 TL. Önce düz giden yol. 130 metre lerden 405 metreye kadar çıkıyor. Termal otel buldum. Kahvaltı dahil 50.-tl. Otelde Kırmızı su havuzu. Türk Hamamı. Odada küvete termal su geliyor. attım kendimi sulara. Su gençliktir. Su hayattır. Su temizliktir diyelim ve Çadırda geçen günlerin ödülü sonrası Karahayıtı. hava sıcak olsa da gezmeye çıkayım. Önce pamukkale nin suyu ayrı. Karahayıtın suyu ayrı olduğunu belirteyim. Buraya Tedavi için. Şifa bulmak için gelenler ve yakınları. Çarşısında ise satış yapan esnaf. (sanki turumdaki Sandıklı Hüdai kaplıcası. Ilgın kaplıcasın da hissettiklerim. Sessiz ve Sakin ortam. ) karahayıt'ta 20 sene önce 40 metreden çıkan su. artık 120 metre derinlikten çıkıyormuş. Cami bölgesinde çıkan suyun sıcaklığı 58 dereceyi bulurken. Bazı bölgelerde 40 dereceye kadar düşebiliyormuş. Daha sonraki yerlerde ise çıkmıyormuş. bölgede 140 civarı pansiyon. 12 civarı otel olduğunu söylediler. Kükürt ve içindeki minareller önce kemik hastalığı. Romatizma. Siyatik. Romatica atrit dahil bir çok hastalığa faydalı olduğu söylenirken. Suyu İçildiğinde de bazı faydaları olduğunu söylerken. Doktor tavsiyesine uyulmasını hatırlattı. Duyduklarımızı sizlerle buradan paylaşmaya devam. Teşekkürler Dostlarım.
Dostlarımız yanımızda:
Miharbi Ira Baba biz izmir kıniķdayiz
Coskun Ortacakıroglu Kendinize iyi bakın. Selamlar.
Ramazan İsletme Harikasın abi maşallahhhhhh...
Coskun Ortacakıroglu Teşekkürler. Balıkesir e selamlar.
Turhan Gürağaç Ayaklarına sağlık hierapolis antik kenti mutlaka gezin çok güzel yüz yıl surecek mis o şehrin tamamının kazisi
Orhan Gündüz ŞİFALAR olsun AĞAM
Mustafa Öner Hemşom tamam artık yeter dört gözle bekliyoruz seni.. Burada dövülmeyi bekleyenler var
TC Mustafa Uçar Sondan bir önceki mola.. selamlar sevgiler
Coskun Ortacakıroglu Sağol hocam. Programızın doğrultusunda. Sevenlerinin destekleriyle
Aydın Aslan Turhal seni seviyor coşkun abi
Coskun Ortacakıroglu Teşekkürler Aydın Müdürüm. Önce Denizli'den sonra Antalya'dan saygılar.
Coskun Ortacakıroglu, Sakıp Kocatepe, Mustafa Aytaş, Hakki Gungor, Ugur Tanilkan, Levent Erdoğdu, Recep Maden, Hayatin Sesi, Aydın Aslan, Kuzey Işığı, Şinasi Doğan, Ibrahim Fener, Serkan Yumuşak, Emine Yılmaz Boyacı, Doğan Sunerli, Gürcan Önurme, Gül Balâ Bek, TC Hüdai Kılavuz, Mehmet Ali, Özkan Öz, Hüseyin Eryılmaz, Fatma Hacisalihoğlu, Osman Çakır, Celal Ekizoğlu, Sadi Sincanlioğlu, Fevzi Kır, Mufit Utkusoy, Mustafa Öner, Orhan Gündüz, Turhan Gürağaç, T.c. Ali Tosun, İsmail Sibel Şefik, Nurettin Naci Karademir, Ramazan İsletme, Gönül Ortaçakıroğlu, Feti Aktay, Fatih Amasyalı, Burçin Bolgün, Miharbi Ira, Hüseyin Gümüş, Jeodos Çağrı Aydınel, TC Coşkun Şentürk, Sema Nur, Mustafa Mstf Cil, Tayfun Şahin, TC Emel Mutan, TC Mustafa Uçar, Cengiz Karahan, Boncukcu Rıza, Mehmet Yalin, Tolga Canıtez, Nejla Lisa Kaya

Güzergah Başlangıç Yeri: 
Sarayköy- Denizli
Güzergah Varış Yeri: 
Karahayıt (Kırmızı su)- Denizli
Yapılan km.: 
26.1
Toplam KM: 
26.1
Süre: 
2 saat 41 dakika
Toplam Süre: 
4 saat
Ortalama hız: 
9.7
Yükseklik: 
379 metre
TARİH: 
2017

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.