TAVŞANLI 51. GÜN KÜTAHYA'DAN TAVŞANLI

Sponsor

51. gün hedefimiz Tavşanlı Kurban Bayramı arefesi bölünmüş yol, güvenlik yolu geniş, Dulupınar rampası ufak iniş ve çıkışlar sonrası Tavşanlı 71 bin nüfuslu Konya çıkışında aracını durdurup termosundan çay veren, meyve veren Fevzi Kır kardeşimizin memleketi, Çarşıdaki Ulu camii 1813 yılında yapılmış, avlusunda Arslanbey Türbesi var, Tavşanlı leblebisi meşhur, leblebi kentlerinden , turumuzda daha önce Sandıklı Leblebisi, Çorum Leblebisi ile ilgili yazmıştım, bugün çocukluğumuzdan bildiğimiz Tavşanlı Leblebisi, ustası ile konuştum, kavrulması 3-5 dakika ama tarladan kavrulmaya gelmesi 1 ayı dinlenme dahil 2,5 ay geçiyormuş, Ulu camii resim çekerken Ertunç Tırpan beyle tanıştım, soğuk dağ suyu eşliğinde muhabbet ederken, eşi hamur ustasıymış, Tavşanlı'ya özel nohutlu Kol böreği hazırlamış, bu gün bayram arefesi yarın bayram nevalesi hazır, teşekkürler iyi insanlar, karnımı doyurdum, Fevzi Kır aradı çadır yeri çıkışta Alpet Sunartek otomotiv - Tavşanlı Ahmet Tekdemir ve istasyon çalışanlarına çok teşekkürler, Fevzi Kır'a yerimi tarif ettim, akşam arkadaşlarıyla geldiler, Orhan Gündüz, emekli, bisikleti çok seviyor, büyüklerine baktığından anca günlük turlara katılabiliyor, cana yakın, yardımsever, Fevzi, Orhan, meyve getirmişler, çay içtik, bayram arefesi bayram hazırlıkları arasında benim yanımdalar, iyi insanlar, akşam yemek, sabah kahvaltısı çok sağ ol Fevzi dedim, bu saatte buraya gelmeniz yeterde artar, çok teşekkürler Tavşanlı ( yanımdaki Bağrıbütün kavunu anlatayım. Kızılinlerde İbrahim amcadan aldığım Bağrıbütün kavun. Her yerde bulunmaz. genelde Eskişehir ve çevresinde yetişir. küçük ve bakıldığında al benisi yoktur. Ama tadı harikadır. Özellikleri içi tam kavun renginde olur. çekirdekleri ise çevresinde diğer kavunlar dan farklı bir file gibi bir örtünün içindedir. Kabuğunu keserken bıçağı çok derin kullanmadan göbek kalacak şekilde kesilmesi gerekir. göbek tek parça alındıktan sonra kavun dilimleri rengiyle. Kokusu ile tam kavun kıvamındadır.), Yarın Kurban Bayramı 1. günü Dursunbey hedefimiz.
(Ertunç Tırpan Bey çekilen fotoğraf sizin makinanızdaymış, eğer gönderirseniz sayfaya ekleyeceğim Teşekkürler)

( 31 ağustos 2017 turumuzun 51. günün facebookta yazdıklarımız.: 51. gün Kütahya'dan Tavşanlı 57 km. Bölünmüş yol. Güvenlik yolu geniş. Dumlupınar üniversitesi rampası. Ufak iniş çıkış sonrası Tavşanlı 71.100 nüfus çarşıda Ulu Cami 1813 yılında yapılmış. Avlusunda Arslanbey türbesi Tavşanlı'nın leblebisi meşhur. Turum Boyunca 3. Meşhur leblebi kenti. Sandıklı. Çorum ve Tavşanlı. Leblebi ustası tarladaki nohut halinden tabağımıza leblebi olarak gelene kadar 1 ayı dinlenme toplam 2,5 ay geçiyormuş. Kavurması ise 3-5 dakikadır diyor. Ulu camiye geldim Ertunç Beyle tanıştım. Soğuk dağ suyu eşliğinde muhabbet ederken. Eşi hamur ustasıymış. Tavşanlı ya özel nohutlu kol böreği. Hazırlamış. Yarına Bayram nevalesi. Teşekkürler iyi insanlar yarın Dursunbey ( yanımdaki Bağrıbütün kavunu anlatayım. Kızılinlerde İbrahim amcadan aldığım Bağrıbütün kavun. Her yerde bulunmaz. genelde Eskişehir ve çevresinde yetişir. küçük ve bakıldığında al benisi yoktur. Ama tadı harikadır. Özellikleri içi tam kavun renginde olur. çekirdekleri ise çevresinde diğer kavunlar dan farklı bir file gibi bir örtünün içindedir. Kabuğunu keserken bıçağı çok derin kullanmadan göbek kalacak şekilde kesilmesi gerekir. göbek tek parça alındıktan sonra kavun dilimleri rengiyle. Kokusu ile tam kavun kıvamındadır.) karnımız tok. Çadır yeri Alpet Sunartek otomotiv - Tavşanlı Ahmet Tekdemir ve istasyon çalışanlarına çok teşekkürler.
Dostlarımız yanımızda:
Ugur Tanilkan, Tayfun Şahin, Mevlut Kabak, Turhan Gürağaç, Caner Sağcan, Seçkin Adam, Mehmet Yılmaz, Mustafa Aytaş, Hüseyin Eryılmaz, Atilla Parsova, Miharbi Ira, Bilgehan Özüş, Fatih Yaman, Serdar Onat, Cem Çınar, Cumhur Caytuna, Ibrahim Fener, Naile Daş Çelik, Emine Yılmaz Boyacı, Orhan Gündüz, Gürcan Önurme, T.c. Cengiz Bayram, Abdil Avcı, Fatih Amasyalı, Tuba Akaryıldız, Halil Ciyavul, Gönül Ortaçakıroğlu, Mehmet Yalin, Mehmet Ali, Hakkı Doğruyol, Sakıp Kocatepe, Gülbin Hepgüler, Osman Çakır, Burçin Bolgün, T.c. Ali Tosun, Emre Duran, Hüseyin Gümüş,i Şinasi Doğan, Orhan Yılmaz, TC Mustafa Uçar, Eser Kodal, Mustafa Mstf Cil, Tolga Canıtez, Mufit Utkusoy, TC Emel Mutan, Cengiz Karahan, Erhan Sayin, Ahmet Leblebici, Harun Kemençe, Nejla Lisa Kaya, Mehmet Korkmaz, Yaşar Ince
Süleyman Bulut Maşallah abicim.Bu arada kurban bayramını da kularım.Hayırlı bayramlar.
Coskun Ortacakıroglu Sağ ol Süleyman'ım bayramın kutlu olsun.
Halil Ciyavul Kaptan,allah kuvvet versin.Hayırlı bayramların olsun.
Fatih Yaman Hoşgeldin sefa geldin...

Güzergah Başlangıç Yeri: 
Kütahya merkez
Güzergah Varış Yeri: 
Tavşanlı
Yapılan km.: 
57.4
Toplam KM: 
57.4
Süre: 
4 saat 03 dakika
Toplam Süre: 
6 saat
Ortalama hız: 
14.1
Yükseklik: 
463 metre
TARİH: 
2017

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.