BİSİKLETÇİ ELDİVENİ ve ELCİK HAKKINDA

Sponsor

Bisiklette kullanırken ellerimize giydiğimiz, Bisikletçiler için önemli olmasına rağmen bilenlerin dikkate aldığı, bilmeyenlerin göz ardı ettikleri, eldiven ve elcikler. hakkında bildiklerimizi yazmak istedim.
okuyacaklarınız bence çok önemli sizler belki ilk defa okuyorsunuz bu bilgileri: Ellerinizin içi yani avuç içleri yumuşak dokudur, parmaklarımızın çalışmasını sağlayan sinirler, tendonlar bilekten avucumuzun içinden geçerek parmaklarımıza giderler. Elimizin içi hasar gördüğünde ise, vücudumuzdaki kaşın açıldığındaki gibi dikilmez, mikro cerahiye kadar giden operasyonlar olur, o zaman elimizin içini yaşamımız boyunca korumamız gerekir.
Ellerimizi alacağımız küçük önlemlerle de koruma altına almamız gerekir, Nasıl diye sorunuzu duyar gibi oldum,
Bunun için kullanmamız gereken Bisikletçi Eldiveni ve Gidondaki Elcikler.
Bisiklet kullanırken, Bisikletimizin Gidonun da ellerimizin tuttuğu yerlerin önce Elcik olduğunu söyleyeyim, Elciklerin çeşitleri çok olmakla beraber uzun süre bisikletle 1 saat 10 saat arası gideceğimizi düşünürsek, yolun gidona yansıyan sarsıntılarını ve darbelerini ergonomik elcik kullanarak rahatça çözebilirsiniz, Ergonomik elciklerde avuç içine gelen bölgesi geniş ve yumuşak bir alan olması, yoldaki sarsıntılardan, darbelerden ellerinizi ve dolayısıyla avuç içlerinizdeki sinir ve tendonların kötü etkilenmesini en aza indirirsiniz, elcik yanında eldivende önemlidir, eldiven denince belki soğuğa, sıcağa, rüzgara karşı koruduğunu düşünenler olabilir, veya Bisikletten düşerken avuç koruduğunu veya gösteriş olarak kullanıldığını düşünebilenler de olabilir ama yukarıda yazdığım avuç içinde bizler için çok önemli ellerimizi parmaklarımızı istediğimiz gibi hareket ettiren sinir sistemimizin ve tendonların olması.ve onları koruması için bisiklet kullanırken olmazsa olmazımız Bisikletçi eldivenidir.
Eldiven çeşidi parmaklı, parmaksız olanı varken, bu eldivenlerde avuç içine gelen yerleri genelde deri olurken, bu deri içinde silikonlar vardır, Bisikletçi Eldivenlerinin Bisikletin gidona yansıyan sarsıntılarını ve darbelerini en aza indirdiğinden, ama bisiklet kullanırken ama yaşamınız süresince parmaklarınızda ağrı veya çalışmama, hareket etmeme riskini yaşamazsınız.
eğer Elciksiz, Eldivensiz Bisiklet kullandığınızda avuç içindeki sinir ve tendonların etkilenmesi sonucunda karşımıza ama parmaklarınızda ağrılar, veya parmaklarınızı rahat kullanamaz, çalıştıramaz oluruz.
Bir örnek vereyim gidona aksiyon kamerasını taktım, gidonun bağlantı yerine de lastik get takmama rağmen çekimlerde tık tık sesler geliyor, gidonda yolun bisiklete yansıyan darbelerini çekimdeki sese yansıtıyordu, yine 2013 yılında Bisikletle Acıpayam'dan İzmir - Çanakkale Eceabat Şehitlik Turunda 8 gün 730 km. bisiklet yeni almıştım, elcikleri kötü, elimde eldiven yetersiz kaldı. İzmir'de sünger stres topunu ortadan ikiye kestim, eldivenin avuç içine koydum, sonraki km.lerde rahat etmiştim.
yılda bir sefer eldiven alıyorum, yıprandığından öbür seneye yenisini alıyorum, bu bilgilerin sayesinde ellerimde, sinirlerim de, tendonlar da parmaklarımda herhangi bir sıkıntılar yaşamıyorum.
Yazılarımızın tamamı kendimin derlediğidir, herhangi bir yerden alıntı yapılmamıştır, herhangi bir yerde bulamazsınız.
Bildiklerimi paylaşmak hem keyiflidir, hem güzeldir,
İyi günler Bisiklet Severler. 15 Aralık 2017
Bisikletle ilgili bildiklerimizi gün ve gün yazmaya devam.( Yeni alacağım Elcik ve Eldiven resimlerini aldığımda yayınlayacağım.)

TARİH: 
2017

Yorum Yazabilirsiniz ...

Yasal Uyarı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU'na ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. www.bisiklethobimiz.com’a ve Coşkun ORTAÇAKIROĞLU ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.